Munkahelyen történő lopások, sikkasztások


A munkahelyi lopás, sikkasztás rendkívül bosszantó, ráadásul igen nagy anyagi és erkölcsi veszteséget is okozhat a cégnek, továbbá közösségbomlasztó és feszültségkeltő ereje is van. Azonban van megoldás a megelőzésére!

"Lopás fajták" - avagy szomorú tények a mindennapok tükrében

Mit lopnak a dolgozók általában? Irodában irodaeszközöket, gyárban szerszámokat, vagy éppen a gyártott terméket. Például 2004-ben, alig másfél hónap alatt csaknem 8 millió forintot érő, 4,5 tonna réz alkatrészeket loptak el az alkalmazottak egy cégtől. Az okozott kár összesen 7.750.000 Ft volt. 
Az egyik hazai autógyárban például két 25 éves külföldi állampolgárt vettek őrizetbe, akik az év folyamán több autó-navigációs berendezést tulajdonítottak el.
Azonban nem csak tárgyi lopásról beszélhetünk. Előfordul szellemi termékek, szoftverek, informatikai programok, sőt tőzsdén lévő vállalatok esetében akár tőzsdei adatok lopása is.

Egyik magát megnevezni nem kívánó interjúalanyunk multinacionális vállalatnál dolgozik. A céget jegyzik a tőzsdén, a kötelező havi jelentésekig a pénzügyi-számviteli adatok titkosak. Pár évvel ezelőtt kiderült, hogy valaki a titkos adatokat kiszolgáltatja konkurens cégeknek. Az illető a számviteli ágazat dolgozója volt, leleplezték, és börtönbüntetésre ítélték.

Természetesen van olyan munkahely is, ahol a lopás annyiban nyilvánul meg, hogy a közös hűtőszekrényből valaki elfogyasztja más ételét / italát.

Magánnyomozó irodánkhoz számos megbízás érkezett munkahelyi lopások / sikkasztások elkövetőinek felkutatására irányulóan. A túlzott bizalom egy-egy munkavállaló iránt, a felettes személy szakmai kontrolljának hiánya és számos egyéb tényező vezetett már oda, hogy esetenként akár több tíz millió forintot, vagy ennek megfelelő értékű eszközt tudtak eltulajdonítani, elsikkasztani.


Ahol a legnagyobb a kísértés... Munkahelyi lopás

Vannak olyan munkakörök is, amelyekben nagyobb a kísértés a lopásra. Ilyen munkaterület például a készpénzkifizetések lebonyolítása, készpénz átvétele, bérfizetések intézése és a csekkállomány kezelése. E munkakörök közös jellemzője, hogy mindegyikben készpénzhez, egyéb eszközökhöz és az azokkal összefüggő iratokhoz lehet hozzáférni. Az ilyen hozzáférés pedig növeli a valószínűségét annak, hogy valaki abból jogtalan hasznot húzzon.

Amely a cégeket / vállalatokat illeti az eszközök lopásán kívül jelentős és egyelőre nehezen megfogható – és esetekben a legnagyobb kárt okozó lopás – a szellemi termékek,szabadalmak „knowhow” lopása.

Ezért lenne nagyon fontos, hogy a vállalatok a munkaerő kiválasztásától kezdve arra törekedjenek, hogy meg is tartsák a dolgozókat. Sok helyen nem így történik és a fél- egy év múlva elküldött dolgozó olyan információkat vihet magával, amit később a cég ellen felhasználhat. Ráadásul az elbocsátott dolgozó több esetben haragszik a főnökére, a vállalatra és az utolsó vállalatnál töltött napjai alatt jelentős adatmennyiséget menthet le saját célra, amit aztán a konkurenciánál hasznosít.

A vállalatok a költségtakarékosság jegyében egyre több módszerrel próbálják megakadályozni a lopásokat, hol enyhébb, hol szigorúbb eszközök bevetésével - bár sajnos még mindig legtöbbször sikertelenül.

A lopások, sikkasztások megelőzése érdekében célszerű egyes beosztásokba, munkakörökbe történő kinevezés előtt az adott személyről környezettanulmányt / háttérvizsgálatot lefolytatni, amely nevezett személy életvitelére, kapcsolataira, káros szenvedélyeire továbbá arra is irányul, hogy esetleg más munkahelyen követett-e már el ilyen cselekményt, vagy történt-e ott felderítetlen lopás.

A fenti környezettanulmányt számos cég / vállalat választja, hiszen amellett hogy mint magánnyomozó iroda a törvény lehetőséget biztosít ennek elvégzésére kisebb kiadás ráfordításával egy esetleges jövőbeni bűncselekmény elkövetésének tudjuk elejét venni, amely komoly károkozással is járhatott volna a cégre / vállalatra nézve.


Ha rájött, hogy meglopták, vagy lopássorozat gyanúja merül fel…

A legjobb minél hamarabb szakember segítségét igénybe venni. Ilyen esetekben az elkövető – ha úgy érzi nem szereznek tudomást tettéről – esetleg további cselekményeket is el fog követni, amelyre már fel lehet készülni és rögzíteni lehet a cselekményt, vagy úgynevezett „tolvajcsapdát” lehet állítani.

Természetesen amennyiben nagy értéket tulajdonítottak el rendőrségi feljelentést kell tenni, de ezzel párhuzamosan magánnyomozókhoz is szoktak fordulni a sértettek, mivel egy magánnyomozó iroda sokkal intenzívebben tud az ügyével foglalkozni, nincs leterhelve.

Legyen üzleti partnere a SASSZEM MAGÁNNYOMOZÓ ÉS TANÁCSADÓ IRODA, éljen szolgáltatásunkkal, melynek során felhívjuk figyelmét az adott személyre vonatkozó kockázati tényezőkre a legnagyobb diszkréció mellett.

2015. január 08.